Зображення: Висока температура

Висока температура

Температура тіла — показник теплового стану організму людини, який відбиває співвідношення між виробленням тепла різних органів і тканин та теплообміном між ними і зовнішнім середовищем. Зазвичай середня температура людського тіла коливається в діапазоні між 36,5 і 37,2°С – це відповідь на питання “Яка нормальна температура тіла?”.

В організмі людини за терморегуляцію відповідальний гіпоталамус. Крім того що температура тіла може коливатися протягом доби на 0.5 — 1°С, постійна температура органів в організмі людини відрізняється на декілька градусів.

Максимальна температура тіла, яка вважається критичною — 42°С. Вона небезпечна тим, що в тканинах головного мозку порушується обмін речовин. Коли температура тіла знижується до 27°С може наступити кома, але відомі рідкісні випадки, коли люди виживали при переохолодженні організму до 16°С.

В цілому підвищення температури вище 37°С — нормальне явище, це реакція на будь-які порушення в роботі організму. Іншими словами — це знак, що організм розпізнав хворобу і почав з нею боротися. Підвищену температуру поділяють на три види: низька температура тіла — до 38°С, середня — до 40°С і висока — вище 40°С.

Причини підвищеної температури

Температура тіла підвищується у відповідь на внутрішні подразники, такі як інфекція, віруси і запалення: абсцеси, мононуклеоз, пневмонія, грип, менінгіт, малярія, гепатит і апендицит. Також тривалі періоди підвищеної температури можуть бути при пухлинах (різних видах раку з метостазами).

При ГРЗ температура підвищується майже завжди. Так при синуситі і ларингіті спостерігається не суттєве підвищення температури (або вона взагалі не підвищується), а при ангіні, бронхіті,фарингіті температура може досягати 39°С.

Перепади температури тіла характерні також при захворюваннях імунної системи: червоний вовчак і СНІД.

Різке ж підвищення температури тіла не рідко стає ознакою інсульту, тиреотоксичного кризу, злоякісної гіпертермії і при пошкодженнях центральної нервової системи.

Стає ясно, що температура підвищується не тільки в таких очевидних випадках, як застуда або грип, але й тоді, коли розпізнати причини без лікарської допомоги дуже складно. Наприклад, температура може підвищитися, як реакція на протигрибкові препарати, антибіотики пеніцилінової групи і сульфоніламіди. Також часто температура підвищується після переливань крові та операцій.

А які ж причини пониженої температури тіла можуть бути? Таке рідко зустрічається, але кожен організм реагує на подразники по-різному. Це може бути через інтоксикація організму, недосипання і стреси, нестача вітаміну С або вагідність.

Не рідко, при застуді може бути понижена температура тіла, таке явище може свідчити про проблеми з імунітетом, зневоднення організму або перевтому. Важливо знати як підняти температуру тіла в домашніх умовах:

  1. випити гарячого чаю із зігріваючими спеціями;
  2. зробити фізичні вправи (віджимання, присяд, біг на місці);
  3. прийняти теплу ванну.

Як збити температуру

Багато людей починають лікування застуди з того, що починають гарячково збивати температуру. Підвищена температура тіла допомагає ефективно боротися зі збудником інфекції. Справа в тому, що багато мікробів і вірусів припиняють розмножуватися при температурі вище 37°С. Крім цього, при температурі 38°С виробляється інтерферон, він вбиває віруси і допомагає появі антитіл.

У той же час, якщо піднімається занадто висока температура  — це пригнічує діяльність центральної нервової системи. Жар призводить до зневоднення, порушення кровообігу у внутрішніх органах (легенях, печінці, нирках), призводить до зниження артеріального тиску, серцевої і дихальної недостатності.

Існують дієві рекомендації як збити високу температуру:

  1. збивати компресами;
  2. обтираннями;
  3. жарознижувальними настоями.

Наприклад, можна розтерти тіло розчином оцту з водою в пропорції 1:1. Якщо оцту немає, полегшувати жар можна регулярно обтираючи тіло мокрими серветками або губкою. При цьому вода не повинна бути холодною, а десь така ж, як температура тіла хворого.

При підвищеній температурі організм людини втрачає багато рідини, тому дуже важливо багато пити: воду, чай, несолодкі компоти і морси. Добре знижують температуру свіжо вичавлені лимонний, морквяний і буряковий соки, відвари ромашки, липи, чебрецю і череди.

Якщо температуру не виходить збити за допомогою народних засобів, застосовуються жарознижуючі препарати на основі парацетамолу. Але, безумовно, краще негайно викликати лікаря, щоб вчасно розібратися в причині високої температури і діагностувати хворобу.