Зображення: Пневмонія

Пневмонія

Пневмонія — це гостре інфекційне запалення легенів, при якому уражаються альвеоли (мікроскопічні бульбашки, які знаходитимуться на кінці найменших бронхів (бронхіол).

Найчастіше пневмонія, або по-простому, запалення легенів, виникає на фоні інших захворювань, але може також виступати як окрема хвороба. Крім безпосереднього процесу дихання, легені виконують багато функцій в нашому організмі: вони регулюють обмін рідини та солей, систему згортання крові і температуру тіла, крім того, вони захищають організм від шкідливих мікроорганізмів. Одним словом, легені — це своєрідний фільтр. Якщо організм людини переносить важку травму, операцію, опік, отруєння і т.д., токсини, які потрапляють у кров, виявляються в легенях. Власне кажучи, легені покликані очистити від них кров, але іноді вони просто не справляються — тоді трапляється запалення.

Збудниками пневмонії також є пневмококи, стафілококи, стрептококи, іноді пневмонії можуть бути викликані хламідіями, мікоплазмою, цитомегаловірусом та кандидами.

Лікарі стверджують, що навіть у здорової людини в організмі присутні віруси і бактерії, але тільки коли імунітет ослаблений, вони можуть атакувати різні органи, у випадку пневмонії — легені.

Залежно від площі ураження, пневмонія може бути вогнищевою, сегментарною, частково зливною, тотальною. Виділяють також односторонню і двосторонню пневмонію.

Симптоми пневмонії

  • підвищена температура;
  • загальна слабкість і біль у м’язах;
  • кашель з мокротою;
  • посилення голосового тремтіння;
  • вологі хрипи;
  • виражена блідість шкіри;
  • спроби вдихнути викликають напад кашлю;

У випадку, якщо у вас сильний кашель і застуда тривожить вже довше 7 днів, не можете глибоко вдихнути і у вас бліда шкіра – все це дуже схоже на ознаки пневмонії і вас слід звернутися до лікаря вчасно.

Дізнатися повну картину перебігу і ступінь запалення легенів можна за допомогою рентгена грудної клітки. Цією процедурою не варто нехтувати, оскільки вона допоможе доктору призначити правильне лікування.

Лікування пневмонії

В залежності від характеру запального процесу, лікар повинен підібрати антибіотик. Якщо запалення легенів не важке, лікування пневмонії цілком можна проводити вдома. В іншому випадку — необхідна госпіталізація. Крім антибіотика, прописують також препарати, які розширюють бронхи і відхаркувальні засоби. Якщо ви вилікували цю хворобу, але через деякий час знову захворіли, необхідно пройти обстеження і переконатись, що це не хронічна пневмонія.

Як і при будь якій інтоксикації організму, при запаленні легенів, дуже важливо пити багато рідини. А також в обов’язковому порядку потрібно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, щоб уникнути пересушене повітря і попадання в легені пилу.

Профілактика пневмонії

Для того, щоб уникнути цієї небезпечної хвороби, по-перше потрібно правильно лікувати звичайні ГРВІ, які можуть перерости у запалення легенів, або іншими словами – вірусна пневмонія. Не рекомендується приймати ліки «від кашлю», які перешкоджають відходженню мокротиння, вона необхідна, щоб вивести з легенів токсини. Щоб мокрота була «продуктивною» не можна, щоб поряд з пацієнтом у приміщенні перебували будь які пилові предмети (килими і т.д.), а також обігрівач.

При тривалому постільному режимі (у лежачих хворих) важливо уникнути мікротромбозів. Для цього кожен день потрібно проводити дихальну гімнастику, масаж і ЛФК лежачи.

Особливу увагу треба приділити профілактиці пневмоній у літніх і людей похилого віку, бо в цьому віці знижений Т і В-імунітет, погіршується вентиляція легень, підвищується тромбогенного крові.

Також обов’язковим пунктом у профілактиці запалення легенів є відмова від куріння і нормалізація роботи імунної системи.