Зображення: Отит

Отит

Отит — це гостре запалення зовнішньої, середньої або внутрішньої частини вуха. Найбільш поширеним є отит середнього вуха.

Причини отиту

Зовнішній отит найчастіше виникає при попаданні на шкіру вушної раковини бактеріальної або грибкової інфекції, що викликає фурункули і різноманітні вугри.

Що стосується середнього отиту, то причини його можуть бути досить різноманітні: простудні захворювання (закупорюється євстахієву труба), різка зміна тиску на барабанну перетинку під час авіаперельоту або пірнань під воду.

Внутрішній отит — досить рідкісне захворювання і може розвинутися тільки лише як ускладнення середнього отиту.

Отит може бути катаральним і гнійним. При катаральному присутнє досить сильне запалення, але не спостерігається нагноєння слизової оболонки середнього вуха. Гнійны отити найчастіше викликаний бактеріальними інфекціями, які не рідко потрапляють у вухо з водою або ж в результаті пошкодження зовнішнього захисного шару шкіри вуха (наприклад, якщо занадто часто і старанно чистити вуха). Таким чином, здавалося б, корисний гігієнічний процес може тільки нашкодити.

Крім того, варто пам’ятати, що отит вуха в більшості виникають при зниженому імунітеті і загальному ослабленні організму. Ось чому навіть до легкого нежитю потрібно поставитися серйозно, не кажучи вже про гайморит, ангіну, грип та інші захворювання, запалення при яких може перейти і на вухо.

Вчасно невилікуваний гострий отит може перейти в хронічну форму і навіть викликати такі серйозні ускладнення як менінгіт, гнійний менінгоенцефаліт, абсцес мозку.

Гострий отит – симптоми

  • Погіршення слуху
  • Сильний біль у вусі, віддає в скроню
  • Головний біль
  • Підвищення температури
  • Запаморочення і блювота (при гнійних отитах)

Маленькі діти, які не можуть висловити свої скарги, найчастіше просто голосно плачуть і відмовляються від їжі. Перевірити, чи пов’язано це з отитом, можна натиснувши на виступ зовнішньої частини вуха (козелок), при даному недузі біль істотно посилюється і дитина обов’язково прореагує на це.

Отит – лікування

Лікування отиту, як і лікування застуди, потрібно починати негайно. І принцип лікування залежить від причини і місця запалення. При отитах, які виступають наслідком нежитю, в обов’язковому порядку прописують судинозвужувальні краплі в ніс. Вони допомагають зняти набряк слизової євстахієвої труби. Крім цього, використовують і місцеві антисептики: можна закапати у вухо такі препарати як отипакс або інші, такої ж дії.

Гнійний отит в обов’язковому порядку лікують антибіотиками, але їх повинен прописувати лікуючий доктор. Обстеження у фахівця взагалі необхідно, так як часто гнійні отити неможливо визначити самостійно — гній з вушної раковини випливає не завжди.

З народних лікарських засобів, які добре допомагають при отиті, допоможе поміщений у вушну раковину ватний тампон просочений соком печеної цибулини, алое або меду (на вибір, а не всі одночасно).

Попередження 

Так як отит вуха найчастіше виникає на тлі інших ЛОР захворювань, для його попередження потрібно вчасно проводити лікування застуди та грипу.

Щоб не виникало питання “як лікувати отит”, не рекомендується плавати без спеціальних «затичок» у вухах, а також занадто ретельно вичищати вуха спеціальними ватними паличками. Щоб обмежити доступ мікробів в вушні раковини не чіпайте їх зайвий раз брудними руками. А тим, хто відвідує басейн і баню необхідно протирати вушний прохід ваткою змоченою в медичному гліцерині.

Оскільки середній отит найчастіше вражає людей зі слабким імунітетом, профілактикою цього захворювання також буде зміцнення імунної системи.

Будьте здорові!