Зображення: ГРЗ (гострі респіраторні захворювання)

ГРЗ (гострі респіраторні захворювання)

ГРЗ (гострі респіраторні захворювання) — це велике, місцями дуже дружне сімейство різноманітних хвороб, які так люблять докучати нам, коли на вулиці холодно, сиро та дме пронизливий вітер. У цей непростий час наші маленькі, а точніше буде сказати мікроскопічні, недруги буквально «витають» у повітрі. У медичних трактатах це називається «за-раження повітряно-крапельним шляхом».

Досвідчені хворі вважають, що ГРЗ — не діагноз, а «відмазка» трудівників медицини, яким лінь визначати справжню причину захворювання, уточнюючи симптоми і проводячи лабораторні аналізи.

ГРЗ досить загальне поняття, під яким ховається безліч більш конкретизованих захворю-вань і знайомих багатьом симптомів.

Види ГРЗ

  • ГРВІ — часто вживається не тільки разом, але і замість терміна «ГРЗ». Але існує принципова різниця: під діагнозом ГРВІ маються за увазі тільки вірусні інфекції на кшталт грипу, і обходяться увагою інші збудники хвороб.
  • ГРЗ мають бактеріальну природу, наприклад, ангіна. Бактерії, такі як стрептококи, стафілококи, пневмококи, живуть у нашому організмі постійно, але сезонне зниження імунітету, переохолодження чи перепад температури дають їм «зелене світло». До речі, бактеріальні та вірусні інфекції прекрасно уживаються разом. Тому людина цілком може одночасно страждати від аденовірусної інфекції (вірусне ОРЗ) та ангіни (бактеріальне ГРЗ).
  • ГРЗ, що викликаються мікоплазмами. Мікоплазмові інфекції є причиною 10-20% захворювань, а також вони можуть викликати фарингіт, бронхіоліт, трахеобронхіт. Мікоплазмові ГРЗ досить важкі в лікуванні, вони можуть тривати місяцями і нерідко стають причиною запалення легенів.

Причини, з яких виникають гострі респіраторні захворювання

Переохолодження — це основна, але не єдина причина ГРЗ. Загазованість і запиленість сучасних міст, різні алергени, висушене кондиціонерами і батареями повітря, дратують дихальні шляхи, викликаючи різні респіраторні захворювання. Ще один фактор, що сприяє поширенню простудних захворювань в холодну пору року — самі люди, а точніше їх небажання лікуватися вдома і дотримувати рекомендованого фахівцями постільного режиму. Нам елементарно шкода витрачати дорогоцінні дні свого життя на безцільне, як нам здається, лікування в ліжку з градусником і чашкою теплого чаю з лимоном.

Людину тягне на подвиги і трудові звершення, тому знехтувавши поганим самопочуттям ми вирушаємо туди, де багато людей, поки ще здорових. Всього одного чхання вистачає для громадянина з ослабленим імунітетом, щоб підхопити заразу. Таким чином, захворілих стає все більше, і іноді їх кількість досягає такої позначки, що ЗМІ починають масово повідомляти про епідемію. Ясна річ, усе було б набагато простіше, якби кожен, хто хворіє на ГРЗ чи ГРВІ, просто залишався б вдома у своєму ліжку до повного одужання.

Лікування ГРЗ

Крім постільного режиму, є ряд рекомендацій, які слід виконувати пацієнтам з ГРЗ. Не-зважаючи на своє різноманіття, всі гострі респіраторні захворювання мають ідентичні, досить хворобливі симптоми, які можна і потрібно лікувати.

Хворе горло

Класика жанру — першіння, біль при ковтанні, сухий кашель. Для поліпшення стану глотки застосовують полоскання, інгаляції, розтирання. Також для швидкого усунення неприємних відчуттів у горлі можна прийняти ліки на натуральній основі, що володіють аналгетичною, протизапальною та імуномоделюючою дією. Як, наприклад, препарат Тонзипрет. У його складі присутні три активних компоненти: стручковий перець, гваякове дерево, лаконос американський. Ці інгредієнти сприяють швидкому позбавленню від болю і дискомфорту в горлі, підвищенню імунітету, а також виробленню в організмі інтерферону, який пригнічує діяльність вірусів. Тонзипрет діє м’якше і ефективніше, ніж антибактеріальні препарати, які, до речі, багато фахівців не рекомендують вживати при лікуванні ГРЗ.

Кашель

Друге завдання — перетворити неприємний сухий кашель у вологий, який ще називають продуктивним. Продуктивний кашель легше переноситься і приносить користь організму, позбавляючи бронхи від мокротиння. З кашлем легко впорається Бронхипрет, препарат, який стимулює вироблення мокротиння та полегшує відхаркування.

Нежить

З закладеним носом легко справляються різні краплі і спреї для носа. На жаль, у них є і побічний ефект — вони звужують судини, причому не тільки в носі, але і у всьому організмі. Як альтернативу судинозвужувальних препаратів спробуйте Синупрет — ефективний рослинний засіб від нежитю і синуситів. У складі Синупрету тільки натуральні компоненти, які не тільки сприяють очищенню носових ходів від слизу, але й борються зі збудниками інфекції.

Ще декілька простих правил

Необхідно пити багато теплих напоїв: чай, вода з лимоном, молоко. Свіже повітря — не забувайте провітрювати кімнату. Збивати можна тільки високу температуру, вище 38-38,5 градусів. Вітамін С — надійний помічник у лікуванні ГРЗ, ті, хто приймають «аскорбінку» видужають швидше.

І найголовніше — будьте уважні до себе, піклуйтеся про своє здоров’я!