Зображення: ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція)

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція)

Для звичайної людини що застуда, що ГРВІ, що ГРЗ — абсолютно аналогічні і тотожні поняття, і позначають одні й ті ж хвороби і симптоми. Кашель, нежить, головний біль та біль у горлі, загальну розбитість і слабкість ми можемо назвати будь-яким з цих трьох понять, і наш співрозмовник відразу зрозуміє, про що йде мова. Тим часом, фахівці чітко розмежовують ці формулювання. Наприклад, слово застуда рідко можна почути від лікаря, тому що це термін непрофесійний, побутовий.

ГРЗ абревіатура, яка розшифровується як гострі респіраторні захворювання, і позначає хвороби, що характеризуються запаленням верхніх дихальних шляхів і передаються повітряно-крапельним шляхом. ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) — більш вузька класифікація, коли точно відомо, що дане захворювання має вірусну природу. До ГРВІ належать грип, парагрип, аденовірусна інфекція, РС-інфекція. Простіше кажучи, ГРВІ це лише один з видів ГРЗ, незважаючи на те, що багато людей, серед яких є і лікарі, вже звикли поєднувати це поняття в одне.

 

Давайте докладніше розглянемо види та симптоми ГРВІ

    • Грип

Цей термін також часто є підміною понять. Все що викликає високу температуру, кашель, нежить і загальну слабкість ми звикли називати грип. Тим не менш, грип має особливий вид збудників (вірусів грипу близько 200) і характерні симптоми. Грип зазвичай починається раптово і відразу з важких симптомів. Він характеризується дуже високою температурою (39-40), яка стабільно тримається протягом 3-5 днів, присутністю сухого кашлю, який викликає болі за грудиною, запаленням гортані та нежиттю. При грипі часто спостерігається сильна інтоксикація організму, тому побічними симптомами можуть бути помутніння свідомості, обширні кровотечі з носа, внутрішні крововиливи, геморагічна пневмонія та інше.

    • Парагрип

Зазвичай проходить легше, ніж грип. Температура невисока, тримається 2-4 дні. Найнеприємніше при цій ГРВІ — сухий гавкаючий кашель і сильний нежить. Небезпечним симптомом ГРВІ (Парагрип) може бути звуження гортані (круп), особливо уважно потрібно стежити за станом дітей, хворих на парагрип, так як цей стан може призвести до удушення.

    • РС-інфекція

Температура рідко вище 38 градусів і тримається 3-7 днів. РС-інфекція характеризується болісним, сухим кашлем, розвитком бронхіту, при неправильному лікуванні якого можливий розвиток пневмонії або загострення бронхіальної астми.

Аденовірусна інфекція розвивається поступово, більш плавно, ніж інші ГРВІ. При ній зазвичай спостерігається температура 38-39, яка тримається досить довго (5-10 днів) і має хвилеподібний характер. Супроводжується вологим, досить сильним кашлем, сильною нежиттю, різким збільшенням лімфатичних вузлів. На тлі аденовірусної інфекції може розвиватися ангіна, фарингіт, кон’юнктивіт. Через запалення горла і лімфатичних вузлів ковтання затруднене і дуже болісне.

Лікування ГРВІ. Загальні рекомендації

Лікування ГРВІ зі стандартним перебігом хвороби зазвичай проводиться у пацієнта вдома. Обов’язкові постільний режим, тепле пиття, препарати для боротьби з симптомами захворювання, легке, але корисне і багате живильними речовинами харчування, прогрівають процедури і інгаляції, рекомендований прийом вітамінів.

Багато з нас знають, що температура — це добре, оскільки саме таким чином організм бореться з інфекцією. Збивати температуру можна тільки в тому випадку, якщо вона піднялася вище 38 градусів, тому що після цієї позначки з’являється загроза для мозку і серця пацієнта. Також необхідно пам’ятати, що антибіотики при ГРВІ не застосовуються, так як вони показані для ГРЗ виключно бактеріального походження (наприклад, ангіни), а ГРВІ викликається вірусами.

Основним симптомом ГРВІ є болісний сильний кашель. Необхідно знати, що це не просто рефлекс, а спроби організму вивести з легенів і бронхів мокротиння, що містить хвороботворні мікроорганізми. Для того щоб полегшити відкашлювання, фахівці рекомендують прийом спеціальних препаратів. При цьому дуже важливо, щоб ліки м’яко діяли на організм, ослаблений вірусами, і крім основної дії додатково надавали протизапальний і противірусний ефект.

Добре зарекомендували себе препарати такої дії є Бронхипрет, що випускається у формі таблеток, крапель або сиропу. Сироп, що не містить спирту і має в складі більш м’які рослинні компоненти можна застосовувати навіть для лікування дітей від 3-х місяців. Екстракти і ефірні масла, які входять до складу препарату Бронхипрет, підвищують секрецію спеціальних залоз в бронхах, збільшуючи кількість мокротиння, розріджуючи її консистенцію і сприяючи більш легкому її відходженню.

Для лікування болю в горлі теж є натуральний препарат повністю на рослинній основі —Тонзипрет. Препарат володіє швидким знеболюючим і протизапальним ефектом, а інгредієнт лаконос американський, що входить до складу Тонзипрет, завдяки стимуляції вироблення гамма-інтерферону, надає могутню противірусну дію.

З нежиттю допоможе впоратися ще одне рослинний засіб — краплі або таблетки Синупрет. Його компоненти допомагають усунути набряклість носових пазух, прибирають закладеність носа, розріджують слиз і сприяють її відходженню.

Взагалі, займаючись лікуванням ГРВІ, слід враховувати, що всі прояви захворювання, включаючи кашель, нежить і температуру, не результат безчинств мікробів і вірусів, а реакція нашого організму на всі ці хуліганства. Тому першочерговим завданням є не усунення симптому, а його полегшення і допомога організму, яка полягає в підтримці цих захисних реакцій. Виходячи з цих причин, лікарі і фармацевти рекомендують використовувати рослинні препарати, які з одного боку діють м’яко, не впливаючи на інші органи і системи людини, а з іншого — мають оптимальний для боротьби з неприємними симптомами склад.

Для профілактики ГРВІ гарною підмогою стане прийом імуномодуляторів, наприклад препарат Імупрет. Він підвищує імунітет і має протизапальну дію, значно скорочуючи період ГРВІ. Це саме той засіб, що показаний як для профілактики, так і для лікування простудних захворювань.

Підхопивши ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) важливо не тільки подбати про своє одужання, але і не стати причиною епідемії вірусу. Прикривайте ніс і рот при кашлі та чханні, частіше провітрюйте приміщення, носіть марлеву пов’язку і змусьте близьких одягнути її — і хвороба не затримається надовго у вашому домі.

Будьте здорові!