Зображення: Бронхіальна астма

Бронхіальна астма

Бронхіальна астма — це хронічне захворювання дихальних шляхів, яке супроводжується запаленням і обструкцією бронхів і призводить до регулярних нападів задухи. Напади бронхіальної астми обумовлюються спазмом бронхів, спостерігається набряк слизової бронхів, (через це звужується отвір бронхіальної трубки), виділяється бронхіальна слиз.

Причини бронхіальної астми

Вважається, що це захворювання має алергічну природу. Спазм бронхів можуть провокувати різні алергени: у когось це квіти, у когось шерсть або пух, в інших продукти харчування або ліки. Тому при виявленні бронхіальної астми першим ділом важливо знайти той фактор, який провокує реакцію бронхів саме у вас. Крім цього, частими причинами виникнення бронхіальної астми вважаються психоемоційне напруження і спадкову схильність (у 40% пацієнтів).

Бронхіальна астма поділяється на дві форми: інфекційно-алергічна і атонічна з нападами задухи, між якими хворий почувається нормально. Інфекційно-алергічна бронхіальна астма часто призводить до тяжких ускладнень, таких як емфізема легенів, пневмосклероз, хронічний бронхіт. Лікарі виділяють три ступені перебігу бронхіальної астми залежно від частоти і тяжкості приступів: легку, середню і важку.

Симптоми бронхіальної астми

  • Сильний кашель з мокротою і без неї
  • Хрипи і свисти в грудній клітці
  • Утруднене дихання, тяжкість в грудній клітці
  • Задишка

Приступ бронхіальної астми звичайно починається рясним нестримним кашлем, задишкою, виділенням рідини з носа, утрудненим відходженням мокротиння. Характерним симптомом бронхіальної астми є короткий вдих і скрутний, повільний, судомний видих. Таке дихання супроводжується гучними свистячими хрипами.

Лікування бронхіальної астми

Як вже говорилося вище, бронхіальна астма хронічне захворювання, воно практично не піддається лікуванню. Але за допомогою постійного контролю і правильних методів лікування можна значно поліпшити загальний стан пацієнта і звести напади до мінімуму.

Важливо знати і вміти швидко зоорінтуватися для того, щоб надати людині невідкладну допомогу при бронхіальній астмі до того, як приїдуть лікарі. Перше, що потрібно зробити – зайняти зручне положення сидячи або стоячи, опираючись на руки, для включення допоміжних дихальних м’язів. Якщо приступ астми неважкий, можна зробити гарячу ванну для рук або ніг і прийняти антиастматичні препарати, які зазвичай використовує хвора людина.

Так в комплекс лікування повинно входити кілька напрямків: усунення алергену, медикаментозне полегшення симптомів і зміцнення імунітету. Лікарі наполягають на тому, що визначення алергену і усунення його з свого життя вже значно покращує самопочуття пацієнта.

Людям, що страждають бронхіальною астмою, більше підходить сухий теплий клімат, їм рекомендована дихальна гімнастика, спелеотерапія і різні санаторно-профілактичні і лікувальні процедури (інгаляції, голкорефлексотерапія, електропроцедури). У кожному конкретному випадку стратегію лікування повинен призначати лікар (пульмонолог, з рекомендаціями алерголога).

Варто знати, що існують чинники, які практично завжди загострюють перебіг захворювання і призводять до нападів. До них відносяться: надмірне фізичне навантаження, гостра респіраторна вірусна інфекція, швидкий перепад температур, паління, хімічні аерозолі, вживання нестероїдних протизапальних препаратів і бета-адреноблокаторів, надмірно сильні емоції (ридання, сміх).

Фахівці наполягають, що самостійне і несистематичне лікування бронхіальної астми може привести до серйозних ускладнень. Тому різні нетрадиційні методи лікування гарні тільки як доповнення до основного лікування і служать скоріше для зміцнення імунітету і поліпшення самопочуття пацієнта в цілому. Для того, щоб знизити потребу в препаратах невідкладної допомоги, потрібно проводити профілактику бронхіальної астми: уникайте продукти і речовини, які викликають алергію, робіть в приміщенні вологе прибирання щодня, періть одяг і білизну часто в дуже гарячій воді, у період  цвітіння алергічних рослин, переїдьте в місце, де таких рослин менше, або взалі немає.

Будьте здорові!