Зображення: Фарингіт

Фарингіт

Фарингіт — поширена хвороба горла у дітей. При цьому захворюванні запалюється слизова оболонка глотки, що викликає біль і дискомфорт у горлі. Фарингіт часто супроводжує ГРВІ, і його основною причиною є віруси — аденовіруси, коронавіруси, риновіруси, віруси грипу і парагрипу. Бактеріальні інфекції, стрепотококкі і стафілококи, також можуть викликати фарингіт (15–36%).

У рідкісних випадках фарингіт може бути викликаний інфекціями мононуклеозу і іерсіоніза. Мононуклеоз — вірусна хвороба, характеризується болем у горлі. Іерсіоніз — бактеріальна інфекція, переважно атакуюча кишечник, але в атипових випадках може проявлятися фарингітом.

Також фарингіт буває неінфекційної природи. Наприклад, як наслідок хвороб носа і навколоносових пазух, пересихання слизової при диханні ротом, пасивного куріння, травм і т. Д. Хронічний фарингіт може виникати на тлі хвороб ШКТ (холіцестіт, гастрит та ін.)

Симптоми фарингіту

У маленьких дітей фарингіт іноді протікає особливо важко. Крім утруднення ковтання і покашлювання він може супроводжуватися сильною лихоманкою, порушенням сну і апетиту, занепокоєнням. Дитина скаржиться на першіння і біль, відчуття стороннього тіла в горлі. Також може виникнути біль у вухах. Але буває, що крім кашлю особливих симптомів немає, і загальний стан цілком можна назвати нормальним.

При фарингіті дитина постійно намагається прокашлятися, «прочистити горло». Однак кашель при даному захворюванні сухий, «непродуктивний», в цьому головна відмітна особливість фарингіту від бронхіту, ларингіту та трахеїту.

Симптом хронічного фарингіту — постійний дискомфорт у горлі, внаслідок якого дитина часто покашлює і глитає. При хронічній формі захворювання стандартні протикашльові засоби не приносять полегшення.

Як лікувати фарингіт у дітей?

Оскільки найчастіше причиною захворювання є віруси, антибіотики призначають рідко. Противірусні теж призначають не завжди, тільки якщо ГРВІ проходить важко. Для того щоб знизити біль, придушити запалення і уникнути приєднання бактеріальної інфекції часто вживають різноманітні місцеві засоби (спреї, льодяники, пастилки, полоскання).

Для лікування фарингіту у дітей показані комбіновані рослинні препарати, з доведеною ефективністю. До складу німецького препарату Тонзипрет входять екстракти гваякового дерева, стручкового перцю і лаконоса американського. Гваякове дерево надає протизапальний ефект, перець, завдяки капсаїцину, розігріває й знеболює, лаконос має протизапальну і протимікробну дію, стимулює імунітет. Підтримка імунітету при лікуванні фарингіту особливо важлива. Це не дозволить хвороби перейти в хронічну форму, не дасть розвиватися рецидивам після одужання.

Всі ці компоненти найефективніше працюють у комплексі, тому що підсилюють дію один одного. Тонзипрет добре переноситься, повністю безпечний, і може призначатися дітям з одного року.

При фарингіті також показані парові інгаляції, в тому числі з ефірними маслами, гарячі ножні ванни, сухі зігріваючі компреси на шию, фізіотерапія (наприклад, УВЧ на область горла). Як при будь-яких простудних захворювань потрібно рясне пиття і приплив свіжого зволоженого повітря в приміщенні. Необхідно виключити з раціону дратівливу для горла їжу (гостра їжа, тверді і сухі продукти, занадто гарячі або холодні страви). Рекомендуються полоскання відварами трав.

Грудним дітям при фарингіті призначають іригаційну терапію — припікання задньої стінки горла антисептиками і промивання носоглотки сольовими розчинами.